Przygotowania do wesela
  • Organizacja wesela to duże wyzwanie logistyczne – trzeba zaplanować wiele rzeczy, skoordynować działania różnych dostawców usług i dopilnować ich realizacji, tak, by w ten wspaniały dzień obeszło się bez przykrych niespodzianek.

    Rozpoczęcie jakichkolwiek ustaleń związanych z weselem wymaga najpierw zarezerwowania terminu uroczystości ślubnej. Kiedy ustalimy już datę i rodzaj ślubu (konkordatowy, cywilny lub kościelny) czas zacząć zastanawiać się nad weselem. Proponowany przez nas harmonogram pozwala załatwić wszystko na spokojnie i bez pośpiechu.

    Ok. 8-12 miesięcy przed ślubem.

    Pierwszą decyzją, którą trzeba będzie podjąć jest rodzaj wesela i ilość osób. W ostatnich latach poza klasycznymi zabawami do białego rana można się spotkać z dwoma imprezami – rodzina jest zapraszana na oficjalny obiad, a młodzi później bawią się w swoim gronie. O rozmachu uroczystości z pewnością zadecyduje też przewidywany budżet.

    Ten czas warto wykorzystać na ustalenie wstępnej listy gości i rozejrzenie się po salach, które będą w stanie ich pomieścić. Wiele popularnych miejsc trzeba rezerwować nawet na 2-3 lata przed terminem ślubu. Gdy już znajdziemy odpowiednie wnętrza, trzeba je zarezerwować (wpłacając zaliczkę) i można zająć się kolejnymi sprawami. Póki jeszcze nie wpadliśmy w ferwor ślubnych przygotowań poświęćmy trochę czasu na znalezienie fotografa, kamerzysty, zespołu muzycznego lub DJ-a który poprowadzi zabawę oraz zarezerwowanie terminu u wizażystki i fryzjera. Tutaj również może być później problem z terminami.

    Ok. 6-7 miesięcy przed ślubem.

    Czas najwyższy przygotować zaproszenia ślubne (wybrać formę i tekst oraz wydrukować) , a także zebrać dane kontaktowe od gości weselnych. Zaproszenia muszą być zrobione w dwóch wersjach – dla osób przybywających tylko na ślub i dla gości obecnych również na weselu. Przyjęło się, że na ślub i wesele zaprasza się osobiście, więc najbliższe miesiące Narzeczeni spędzą odwiedzając rodzinę i znajomych. Jedynie w sytuacjach wyjątkowych (np. konieczności wyjazdu za granicę lub na drugi koniec Polski) dopuszczalne jest wysłanie zaproszenia pocztą. Wypada jednak zadzwonić i zaprosić również telefonicznie.

    Jeżeli Młodzi decydują się sporządzić listę prezentów powinni to zrobić teraz, tak, by wszyscy mieli okazję ją poznać i zdążyć z zakupami. Pół roku przed ślubem trzeba również zdecydować się kto będzie świadkiem na ślubie i potwierdzić jego udział w uroczystości.

    Ok. 4-5 miesięcy przed ślubem.

    4 miesiące przed planowanym ślubem to ostatni dzwonek na przygotowanie sukni i garnituru dla Państwa Młodych. Suknię można uszyć na miarę lub zamówić z katalogu – w obu przypadkach trzeba będzie czekać ok. 2 miesięcy na jej wykonanie, a później poświęcić czas na dodatkowe poprawki i dopasowanie. Podobnie jest z garniturem – jeżeli jest szyty na miarę, wówczas konieczne będzie kilka wizyt u krawca. Do ślubnych ubrań trzeba dobrać buty oraz dodatki – dla Narzeczonego koszulę i krawat (lub muszkę), dla Narzeczonej pończochy, bolerko (lub narzutkę gdy jest zimno), torebkę, oraz biżuterię. To również okres, w którym warto zainteresować się obrączkami – ich wykonanie z odpowiednim grawerem trwa ok. miesiąca. W sklepie jubilerskim można wybrać wzór, odpowiedni wymiar, a także napis, jaki będzie umieszczony po wewnętrznej stronie. Tradycyjnie jest to imię przyszłego współmałżonka i data ślubu, jednak decyzja o tym co i w jakiej formie znajdzie się pod obrączką należy do Młodych. To również dobry czas by ustalić dekoracje sali i kościoła. Niekiedy zajmuje się tym restauracja lub wybrane osoby przy parafii, ale warto z nimi porozmawiać, by wystrój spełnił oczekiwania Młodych. Już teraz można pomyśleć o dojeździe na ślub i wesele, wybierając samochód, rezerwując dorożkę lub inny środek transportu. To także ostatni dzwonek by zapisać się na kurs tańca.

    2-3 miesiące przed ślubem.

    Zanim zacznie się prawdziwe bieganie po urzędach i kancelariach trzeba również załatwić sprawy związane z salą na wesele. Z obsługą restauracji ustala się menu i godziny serwowania poszczególnych posiłków, z zespołem muzycznym lub DJ-em repertuar i czas trwania zabawy. Z cukiernikiem dogadujemy wygląd tortu weselnego i wybieramy ciasta. To również czas na poprawki i przymiarki strojów weselnych oraz wstępne zarezerwowanie noclegów dla tych gości, którzy po zabawie nie będą wracali do domu. W pracy trzeba zaplanować urlop.

    Miesiąc przed ślubem.

    Ślubne przygotowania już prawie na finiszu. Miesiąc przed planowaną uroczystością sprawdzamy kompletność strojów Pana i Pani Młodej i uzupełniamy ewentualne braki. Warto w tym czasie wybrać się do kosmetyczki, by w tym ważnym dniu wyglądać naprawdę olśniewająco. To również czas na próbną fryzurę ślubną i makijaż – w razie niezadowalającego efektu jest jeszcze czas, by pomyśleć o czymś innym.

    Świadkowie tradycyjnie organizują w tym okresie wieczory – kawalerski i panieński. Młodzi powinni udostępnić im listę osób (wraz z danymi kontaktowymi), z którymi chcą się bawić po raz ostatni jako single. Przebieg zabawy zależy od inwencji świadków. Przyjęte jest, że narzeczeni otrzymują od przyjaciół drobne, śmieszne prezenty, które mają im pomóc przetrwać ciężki czas małżeństwa lub pozwolić się świetnie bawić w ostatnich dniach kawalerskiej swobody.

    Tydzień - dwa tygodnie przed ślubem.

    Czas najwyższy na końcowe ustalenie liczby gości na weselu, dogranie szczegółów związanych menu i usadzeniem gości. Mając już pełną listę można potwierdzić noclegi, zostawiając zawsze kilka wolnych pokoi w zapasie. W tym okresie warto odwiedzić również księdza, który będzie prowadził uroczystość i porozmawiać z nim o jej przebiegu oraz oczekiwaniach wobec Młodych. Pozwoli to oswoić strach, gdy nadejdzie właściwy moment. Przyszła Panna Młoda musi wybrać kwiaciarnię, która jej przygotuje wiązankę na ślub, a Panu Młodemu kwiat do butonierki.

    Dzień przed ślubem.

    Atmosfera staje się coraz bardziej napięta. By nie zapomnieć niczego w dniu ślubu trzeba przygotować wszystkie potrzebne dokumenty, obrączki oraz rzeczy, które mogą się okazać niezbędne (np. chusteczki, kosmetyki do poprawienia makijażu, zapasowe rajstopy, itp.). Również świadkowie powinni posiadać przy sobie dowody osobiste, o czym warto im przypomnieć. Suknia z dodatkami, koszula i garnitur powinny zostać wyprasowane i przygotowane, by nie szukać w panice drobiazgów na chwilę przed rozpoczęciem uroczystości. Do sali trzeba dostarczyć wszystkie rzeczy, za które odpowiadają Młodzi – ciasta, tort weselny, dekoracje stołów itp. I koniecznie trzeba odpocząć przed nadchodzącą uroczystością.

    W dniu ślubu.

    W dniu ślubu wszystko biegnie ustalonym wcześniej rytmem, więc wystarczy zachować dobry humor i nie przejmować się niedociągnięciami, jeżeli takie się pojawią. Fryzjer, makijaż u wizażystki, odbiór kwiatów oraz ubieranie, błogosławieństwo rodziców i wyjazd z domu, by finalnie spotkać się przed ołtarzem i wyrzec to sakramentalne „tak”. A później można się już bawić do białego rana...


     

Menu
Ciekawe porady



Rodzaje ślubów

Zgodnie z polskim prawem małżeństwem można zostać zawierając ślub konkordatowy lub cywilny. Każda z tych uroczystości rządzi się swoimi prawami i wymaga poświęcenia różnej ilości czasu i załatwienia innych formalności.
facebook